Jonas Erik Sandkvists förfäder (1863-1928) Svanabyn Dorotea

Thomas Sverker

Detta är enbart en preliminär version av antavlan.

Källor och annat redovisas ej.

Gemensamma förfäder ? Kontakta mig !

t.sverker at telia.com

 


*** Generation III ***


fff
8 Jonas Erik Sandqvist, född 1863 i Svanabyn, Dorotea, död 1928 i Svanabyn,
Dorotea sn.
Far 16 ] [ Mor 17 ] [ Son 4 ]


*** Generation IV ***


ffff
16 Ingel Nilsson-Sandqvist, född 1841 i Svanabyn, Dorotea, död 1917
i Avaträsk, Dorotea sn. Handlare, arrendator i Dorotea sn.
Far 32 ] [ Mor 33 ] [ Maka 17 ] [ Son 8 ]

Gift 1862 i Dorotea med

fffm
17 Maria Erika Jonsdotter, född 1834 i Långfors, Dorotea sn.
Far 34 ] [ Mor 35 ] [ Make 16 ] [ Son 8 ]


*** Generation V ***


fffff
32 Nils Nilsson, född 1805 i Harsjöhöjden, Dorotea sn, död 1882 i Lajksjö,
Dorotea sn. Nybyggare.
Far 64 ] [ Mor 65 ] [ Maka 33 ] [ Son 16 ]

Gift 1837 i Dorotea sn med

ffffm
33 Lisa Catharina Ingelsdotter, född 1815 i Flyn, Bodum sn, död 1897
i Lajksjö, Dorotea sn.
Far 66 ] [ Mor 67 ] [ Make 32 ] [ Son 16 ]


fffmf
34 Jon Persson, född 1795 i Mora, Delsbo sn (X), död 1883 i Svanabyn,
Dorotea sn.
Far 68 ] [ Mor 69 ] [ Maka 35 ] [ Dotter 17 ]

Gift 1826 med

fffmm
35 Maria Christina Ersdotter, född 1800 i Mo, Själevad sn, död 1886
i Svanabyn, Dorotea sn.
Far 70 ] [ Mor 71 ] [ Make 34 ] [ Dotter 17 ]


*** Generation VI ***


ffffff
64 Nils Jonsson, född 1768, död 1809 i Harrsjö, Dorotea sn. Nybyggare
i Harrsjöhöjden, Dorotea sn.
Maka 65 ] [ Son 32 ]

Gift 1799 med

fffffm
65 Brita Persdotter, född 1773 i Tegelträsk, Fredrika sn, död 1855
i Lajksjön, Dorotea sn.
Far 130 ] [ Mor 131 ] [ Make 64 ] [ Son 32 ]


ffffmf
66 Ingel Persson, född 1780 i Bergvattnet, Dorotea sn, död 1861 i Flyn,
Bodum sn. Nybyggare i Flyn, Bodum sn.
Far 132 ] [ Mor 133 ] [ Maka 67 ] [ Dotter 33 ]

Gift 1803 i Fjällsjö sn med

ffffmm
67 Marta Olofsdotter, född 1770 i Backe, Bodum sn, död 1858 i Flyn,
Bodum sn.
Far 134 ] [ Mor 135 ] [ Make 66 ] [ Dotter 33 ]


fffmff
68 Per Jonsson-Lod, född 1759 i Tomta 2, Delsbo sn (X), död 1818
i Långsfors, Dorotea sn. Soldat vid Hälsinge regemente,.
Far 136 ] [ Mor 137 ] [ Maka 69 ] [ Son 34 ]

Gift 1793 i Delsbo sn med

fffmfm
69 Brita Jonsdotter, född 1763 i Mora 3, Delsbo sn (X), död 1838
i Långsfors, Dorotea sn.
Far 138 ] [ Mor 139 ] [ Make 68 ] [ Son 34 ]


fffmmf
70 Erik Jonsson, född 1775 i Arksjö, Åsele sn. Nybyggare i Storbäck,
Dorotea sn.
Far 140 ] [ Mor 141 ] [ Maka 71 ] [ Dotter 35 ]

Gift 1799 med

fffmmm
71 Maria Helena Johansdotter, född 1774 i Åm, Särbrå sn, död 1835
i Storbäck, Dorotea sn.
Far 142 ] [ Mor 143 ] [ Make 70 ] [ Dotter 35 ]


*** Generation VII ***


fffffmf
130 Per Nilsson, född 1734 i Nordsjö, Nordmaling sn, död 1801
i Nordingrå sn. Bonde, nybyggare.
Far 260 ] [ Mor 261 ] [ Maka 131 ] [ Dotter 65 ]

Gift 1754 med

fffffmm
131 Elisabeth (Lisa) Thomasdotter, född 1728 i Mjösjön ?, död
i Tegelträsk, Fredrika sn.
Far 262 ] [ Mor 263 ] [ Make 130 ] [ Dotter 65 ]


ffffmff
132 Per Ingelsson, född 1755 i Lajksjön, Dorotea sn, död 1829 i Orrnäs,
Bodum sn.
Far 264 ] [ Mor 265 ] [ Maka 133 ] [ Son 66 ]

Gift 1779 i Åsele sn med

ffffmfm
133 Kerstin Mikaelsdotter, född 1761 i Svanabyn, Dorotea, död 1839
i Orrnäs, Bodum sn.
Far 266 ] [ Mor 267 ] [ Make 132 ] [ Son 66 ]


ffffmmf
134 Olof Larsson, född 1723 i Rudsjön, Fjällsjö sn, död 1799 i Öhn, Backe,
Fjällsjö sn.
Far 268 ] [ Mor 269 ] [ Maka 135 ] [ Dotter 67 ]

Gift 1746 med

ffffmmm
135 Maria Markusdotter, född 1723 i Backe, Fjällsjö sn, död 1821
i Öhn, Backe, Bodum sn.
Far 270 ] [ Mor 271 ] [ Make 134 ] [ Dotter 67 ]


fffmfff
136 Jonas Persson, född 1734 i Tomta 2, Delsbo sn (X), död 1788 i Tomta 2,
Delsbo sn (X). Bonde i Tomta 2, Delsbo sn.
Far 272 ] [ Mor 273 ] [ Maka 137 ] [ Son 68 ]

Gift med

fffmffm
137 Anna Andersdotter, född 1731 i Gärde 1, Bjuråker sn (X), död 1807
i Tomta, Delsbo sn.
Far 274 ] [ Mor 275 ] [ Make 136 ] [ Son 68 ]


fffmfmf
138 Jonas Persson, född 1733 i Ljusdal sn, död 1806 i Mora 3, Delsbo sn.
Bonde i Mora 3, Delsbo sn.
Far 276 ] [ Mor 277 ] [ Maka 139 ] [ Dotter 69 ]

Gift med

fffmfmm
139 Margta Persdotter, född 1734 i Mora 5, Delsbo sn, död 1796 i Mora 3,
Delsbo sn.
Far 278 ] [ Mor 279 ] [ Make 138 ] [ Dotter 69 ]


fffmmff
140 Jon Persson, född 1740 i Ormsjölandet, Åsele sn, död 1798 i Arksjö,
Dorotea sn. Nybyggare i Arksjö, Dorotea sn.
Far 280 ] [ Mor 281 ] [ Maka 141 ] [ Son 70 ]

Gift 1774 med

fffmmfm
141 Kerstin Persdotter, född 1748 i Tåsjö, Fjällsjö sn, död 1826 i Arksjö,
Dorotea sn.
Far 282 ] [ Mor 283 ] [ Make 140 ] [ Son 70 ]


fffmmmf
142 Johan Johansson-Brunman. Kronobåtsman i Åm, Särbrå sn.
Maka 143 ] [ Dotter 71 ]

Gift 1764 i Särbrå sn med

fffmmmm
143 Maria Jonsdotter, född 1736 i Äland, Särbrå sn, död 1790 i Åm,
Särbrå sn.
Make 142 ] [ Dotter 71 ]


*** Generation VIII ***


fffffmff
260 Nils Andersson, född 1703 i Nordsjö, Nordmaling sn, död 1784 i Nordsjö,
Nordmaling sn. Nybyggare i Nordsjö, Nordmalings sn.
Far 520 ] [ Mor 521 ] [ Maka 261 ] [ Son 130 ]

Gift med

fffffmfm
261 Elsa Mårtensdotter, född 1684.
Make 260 ] [ Son 130 ]


fffffmmf
262 Thomas Pålsson, född 1688 i Paldamo, Österbotten, Finland, död 1753
i Mjösjö, Nordmaling sn. Finsk soldat,nybyggare i Mjösjö,
Nordmalings sn.
Maka 263 ] [ Dotter 131 ]

Gift med

fffffmmm
263 Elisabet Ersdotter, född 1690 i Movattnet, Björna sn.
Far 526 ] [ Mor 527 ] [ Make 262 ] [ Dotter 131 ]


ffffmfff
264 Ingel Persson, född 1728 i Tåsjö, Fjällsjö sn, död 1804 i Gafsele,
Åsele sn. Bonde, nybyggare, häradsdomare i Lajksjö och Gafsele,
Åsele sn.
Far 528 ] [ Mor 529 ] [ Maka 265 ] [ Son 132 ]

Gift 1754 i Fjällsjö sn med

ffffmffm
265 Kerstin (Christina) Nilsdotter, född 1737 i Backe, Fjällsjö sn,
död 1825 i Backe, Fjällsjö sn.
Far 530 ] [ Mor 531 ] [ Make 264 ] [ Son 132 ]


ffffmfmf
266 Michael Jonsson, född 1727 i Gafsele, Åsele sn. Smed och bonde
i Svanabyn, Dorotea sn.
Far 532 ] [ Mor 533 ] [ Maka 267 ] [ Dotter 133 ]

Gift 1751 med

ffffmfmm
267 Karin Jonsdotter, född 1735 i Gafsele, Åsele sn ?, död 1816 i Svanabyn,
Åsele sn.
Far 534 ] [ Mor 535 ] [ Make 266 ] [ Dotter 133 ]


ffffmmff
268 Lars Andersson, född 1680 i Rudsjö 2, Fjällsjö sn, död 1740 i Rudsjö 2,
Fjällsjö sn. Bonde i Rudsjö 2, Fjällsjö sn.
Far 536 ] [ Mor 537 ] [ Maka 269 ] [ Son 134 ]

Gift 1711 före med

ffffmmfm
269 Märta Isaksdotter, född 1693 i Näset 3, Fjällsjö sn, död 1724
i Rudsjö 2, Fjällsjö sn.
Far 538 ] [ Mor 539 ] [ Make 268 ] [ Son 134 ]


ffffmmmf
270 Markus Mårtensson, född 1690 i Backe, Fjällsjö sn, död 1768 i Backe,
Fjällsjö sn. Bonde i Backe, Fjällsjö sn.
Maka 271 ] [ Dotter 135 ]

Gift med

ffffmmmm
271 Brita Larsdotter, född 1682 i Malax sn, FINLAND, död 1781 i Backe,
Fjällsjö sn. FINSKA.
Make 270 ] [ Dotter 135 ]


fffmffff
272 Per Jonsson, född 1696 i Änga 12, Bjuråker sn (X).
Bonde i Tomta 2, Delsbo sn.
Far 544 ] [ Mor 545 ] [ Maka 273 ] [ Son 136 ]

Gift med

fffmfffm
273 Brita Larsdotter, född 1706.
Make 272 ] [ Son 136 ]


fffmffmf
274 Anders Carlsson, född 1710 i Gärde 1, Bjuråker sn (X), död 1757
i Gärde 1, Bjuråker sn (X). Bonde på Gärde 1, Bjuråker (ca.
Far 548 ] [ Mor 549 ] [ Maka 275 ] [ Dotter 137 ]

Gift 1730 med

fffmffmm
275 Brita Andersdotter, född 1706 i Byn 4, Bjuråker sn (X).
Far 550 ] [ Mor 551 ] [ Make 274 ] [ Dotter 137 ]


fffmfmff
276 Per Jonsson, född 1707 i Ljusdal sn, död 1780 i Mora 3, Delsbo sn.
Bonde i Mora 3, Delsbo sn 1741.
Maka 277 ] [ Son 138 ]

Gift med

fffmfmfm
277 Ingrid Mårtensdotter, född 1701, död 1778 i Mora 3, Delsbo sn.
Make 276 ] [ Son 138 ]


fffmfmmf
278 Per Persson, född 1700 i Mora 5, Delsbo sn. Bonde i Mora 5, Delsbo sn.
Far 556 ] [ Mor 557 ] [ Maka 279 ] [ Dotter 139 ]

Gift med

fffmfmmm
279 Brita.
Make 278 ] [ Dotter 139 ]


fffmmfff
280 Jonsson Per. Lappman på Ormsjölandet, Åsele.
Maka 281 ] [ Son 140 ]

Gift med

fffmmffm
281 Karin Mårtensdotter, född 1713.
Make 280 ] [ Son 140 ]


fffmmfmf
282 Per Andersson, född 1703 i VästerTåsjö, Fjällsjö sn, död 1775 i Tåsjö,
Fjällsjö sn.
Far 564 ] [ Mor 565 ] [ Maka 283 ] [ Dotter 141 ]

Gift 1726 i Åsele sn med

fffmmfmm
283 Margareta Ingelsdotter, född 1706 i Gafsele, Åsele sn, död 1776
i VästerTåsjö, Fjällsjö sn.
Far 566 ] [ Mor 567 ] [ Make 282 ] [ Dotter 141 ]


*** Generation IX ***


fffffmfff
520 Anders Nilsson-Norman, född 1675 i Nordsjö, Nordmaling sn.
Nybyggare och finne.
Far 1040 ] [ Mor 1041 ] [ Maka 521 ] [ Son 260 ]

Gift med

fffffmffm
521 Karin Pålsdotter, född 1680, död 1754 i Nordmaling sn.
Far 1042 ] [ Mor 1043 ] [ Make 520 ] [ Son 260 ]


fffffmmmf
526 Erik Johansson, född 1659 i Movattnet, Björna sn. Bonde.
Far 1052 ] [ Mor 1053 ] [ Maka 527 ] [ Dotter 263 ]

Gift med

fffffmmmm
527 Elisabet Larsdotter, född 1653 i Rudsjö, Fjällsjö sn, död 1740
i Movattnet, Själevads sn.
Far 1054 ] [ Mor 1055 ] [ Make 526 ] [ Dotter 263 ]


ffffmffff
528 Per Andersson = 282
Far 1056 ] [ Mor 1057 ] [ Maka 529 ] [ Son 264 ]


ffffmfffm
529 Margareta Ingelsdotter = 283
Far 1058 ] [ Mor 1059 ] [ Make 528 ] [ Son 264 ]


ffffmffmf
530 Nils Knutsson, född 1701 i Sunnansjö 4, Fjällsjö sn, död 1780
i Backe 2, Fjällsjö sn.
Far 1060 ] [ Mor 1061 ] [ Maka 531 ] [ Dotter 265 ]

Gift med

ffffmffmm
531 Ingri Ersdotter, född 1709, död 1777 i Backe, Fjällsjö sn.
Make 530 ] [ Dotter 265 ]


ffffmfmff
532 Jon Andersson, död 1768. Bonde i Gafsele, Åsele sn.
Far 1064 ] [ Mor 1065 ] [ Maka 533 ] [ Son 266 ]

Gift 1710 i Åsele med

ffffmfmfm
533 Elisabeth Matsdotter, född i Hälla, Åsele sn, död 1738 i Gafsele,
Åsele sn.
Far 1066 ] [ Make 532 ] [ Son 266 ]


ffffmfmmf
534 Jon Jonsson, född 1710 i Västergensjö, Anundsjö sn, död 1784
i Svanabyn, Dorotea sn. Nybyggare och bonde i Svanabyn.
Far 1068 ] [ Mor 1069 ] [ Maka 535 ] [ Dotter 267 ]

Gift 1733 i Almsele (Anundsjö enl TB) med

ffffmfmmm
535 Karin Persdotter, född 1699 i Kubbe, Anundsjö sn, död 1786 i Svanabyn,
Dorotea sn.
Far 1070 ] [ Mor 1071 ] [ Make 534 ] [ Dotter 267 ]


ffffmmfff
536 Anders Pålsson, född 1665 i Grundtjärn, Anundsjö sn.
Bonde o Nämndeman i Rudsjö, Fj.
Far 1072 ] [ Mor 1073 ] [ Maka 537 ] [ Son 268 ]

Gift 1686 med

ffffmmffm
537 Malin Larsdotter, död 1740 i Rudsjö, Fjällsjö sn.
Far 1074 ] [ Mor 1075 ] [ Make 536 ] [ Son 268 ]


ffffmmfmf
538 Isak Persson, född 1659 i Näset 1, Fjällsjö sn, död 1745 i Näset,
Fjällsjö sn.
Far 1076 ] [ Mor 1077 ] [ Maka 539 ] [ Dotter 269 ]

Gift med

ffffmmfmm
539 Ingrid Olofsdotter, född i Bölen 2, Fjällsjö sn, död 1698 i Näset,
Fjällsjö sn.
Far 1078 ] [ Mor 1079 ] [ Make 538 ] [ Dotter 269 ]


fffmfffff
544 Jonas Persson, född 1660 i Änga 12, Bjuråker sn.
Bonde i Änga 12, Bjuråker sn.
Far 1088 ] [ Mor 1089 ] [ Maka 545 ] [ Son 272 ]

Gift med

fffmffffm
545 Margta, född 1671.
Make 544 ] [ Son 272 ]


fffmffmff
548 Carl Jonsson, född 1670 i Gärde 1, Bjuråker sn (X).
Bonde i Gärde 1, Bjuråker sn.
Far 1096 ] [ Mor 1097 ] [ Maka 549 ] [ Son 274 ]

Gift med

fffmffmfm
549 Anna Andersdotter, född 1674.
Make 548 ] [ Son 274 ]


fffmffmmf
550 Anders Persson, född 1660 i Byn 4, Bjuråker sn (X).
Far 1100 ] [ Mor 1101 ] [ Maka 551 ] [ Dotter 275 ]

Gift med

fffmffmmm
551 Karin, född 1670.
Make 550 ] [ Dotter 275 ]


fffmfmmff
556 Per Eriksson, född 1688 i Mora 5, Delsbo sn. Bonde i Mora 5, n 1710,
Delsbo sn.
Far 1112 ] [ Mor 1113 ] [ Maka 557 ] [ Son 278 ]

Gift med

fffmfmmfm
557 N N.
Make 556 ] [ Son 278 ]


fffmmfmff
564 Anders Jöransson Raivi, född 1659 i Rudsjön, Fjällsjö sn, död 1742
i Västra Tåsjö, Fjällsjö sn.
Far 1128 ] [ Mor 1129 ] [ Maka 565 ] [ Son 282 ]

Gift 1685 med

fffmmfmfm
565 Gunilla, död 1706.
Make 564 ] [ Son 282 ]


fffmmfmmf
566 Ingel Persson-Gavelin, född 1675 i Sil 1, Fjällsjö sn, död 1723
i Gafsele, Åsele sn. Länsman och bonde i Gafsele, Åsele sn.
Far 1132 ] [ Mor 1133 ] [ Maka 567 ] [ Dotter 283 ]

Gift med

fffmmfmmm
567 Gertrud Nilsdotter, född 1670 i Gafsele, Åsele sn, död 1722 i Gafsele,
Åsele sn (TB).
Far 1134 ] [ Mor 1135 ] [ Make 566 ] [ Dotter 283 ]


*** Generation X ***


fffffmffff
1040 Nils Andersson, född 1645.
Maka 1041 ] [ Son 520 ]

Gift med

fffffmfffm
1041 Elsa Mårtensdotter.
Make 1040 ] [ Son 520 ]


fffffmffmf
1042 Pål Pålsson III, född 1649 i Agnäs, Nordmaling sn, död 1729 i Agnäs,
Nordmaling sn. Bonde i Agnäs, Nordmaling sn.
Far 2084 ] [ Mor 2085 ] [ Maka 1043 ] [ Dotter 521 ]

Gift med

fffffmffmm
1043 Anna Olofsdotter, född 1654 i Brattsbacka, Nordmaling sn, död 1744
i Agnäs, Nordmaling sn.
Far 2086 ] [ Mor 2087 ] [ Make 1042 ] [ Dotter 521 ]


fffffmmmff
1052 Johan Eriksson, född 1630, död 1685 i Movattnet, Björna sn. Bonde
i Movattnet.
Maka 1053 ] [ Son 526 ]

Gift med

fffffmmmfm
1053 Karin Simonsdotter, född 1625 i Gottne, Själevads sn, död 1699
i Movattnet, Själevads sn.
Far 2106 ] [ Mor 2107 ] [ Make 1052 ] [ Son 526 ]


fffffmmmmf
1054 Lars Andersson, född 1617, död 1700 i Rudsjö 1, Fjällsjö sn.
Bonde i Rudsjö 1, Fjällsjö sn.
Maka 1055 ] [ Dotter 527 ]

Gift med

fffffmmmmm
1055 Anna NN, född i Movattnet, Själevad, död 1698 i Rudsjö 1,
Fjällsjö sn.
Make 1054 ] [ Dotter 527 ]


ffffmfffff
1056 Anders Jöransson Raivi = 564
Far 2112 ] [ Mor 2113 ] [ Maka 1057 ] [ Son 528 ]


ffffmffffm
1057 Gunilla = 565
Make 1056 ] [ Son 528 ]


ffffmfffmf
1058 Ingel Persson-Gavelin = 566
Far 2116 ] [ Mor 2117 ] [ Maka 1059 ] [ Dotter 529 ]


ffffmfffmm
1059 Gertrud Nilsdotter = 567
Far 2118 ] [ Mor 2119 ] [ Make 1058 ] [ Dotter 529 ]


ffffmffmff
1060 Knut Andersson, född 1659 i Backe 4, Fjällsjö sn??, död 1731
i Sunnansjö 4, Fjällsjö sn. Bonde i Sunnansjö 4 (5 2/3 sel.
Far 2120 ] [ Mor 2121 ] [ Maka 1061 ] [ Son 530 ]

Gift 1688 med

ffffmffmfm
1061 Anna Nilsdotter, född 1665 i Norrnäs, Fjällsjö sn, död 1753 i Backe 4,
Fjällsjö sn.
Far 2122 ] [ Mor 2123 ] [ Make 1060 ] [ Son 530 ]


ffffmfmfff
1064 Anders Jonsson, född 1649 i Eden, Junsele sn, död 1731 i Gafsele,
Åsele sn. Bonde i Gafsele, Åsele sn.
Far 2128 ] [ Mor 2129 ] [ Maka 1065 ] [ Son 532 ]

Gift med

ffffmfmffm
1065 Karin Nilsdotter, född i Gafsele, Åsele sn.
Far 2130 ] [ Mor 2131 ] [ Make 1064 ] [ Son 532 ]


ffffmfmfmf
1066 Mats Pålsson, född i Omsjö, Ådals-Lidens sn, död 1725 i Hälla,
Åsele sn. FINNE, Bonde i Hälla, Åsele sn.
Dotter 533 ]


ffffmfmmff
1068 Jon Eliasson-Björn, född 1686 i Kubbe, Anundsjö sn, död 1756
i Risbäck, Anundsjö sn. Båtsman(ES), Bonde i Kubbe, Anundsjö sn.
Far 2136 ] [ Mor 2137 ] [ Maka 1069 ] [ Son 534 ]

Gift med

ffffmfmmfm
1069 Kerstin Jonsdotter, född 1678 i Västergensjö, Anundsjö sn, död 1710
i Anundsjö sn.
Far 2138 ] [ Mor 2139 ] [ Make 1068 ] [ Son 534 ]


ffffmfmmmf
1070 Per Sjulsson, född 1679 i Risbäck, Anundsjö sn(TB), död 1717 i Kubbe,
Anundsjö sn. Bonde i Kubbe, Anundsjö sn.
Far 2140 ] [ Mor 2141 ] [ Maka 1071 ] [ Dotter 535 ]

Gift 1694 i Anundsjö sn med

ffffmfmmmm
1071 Karin Åswedsdotter, född 1670 i Kubbe, Anundsjö sn, död 1716 i Kubbe,
Anundsjö sn.
Far 2142 ] [ Mor 2143 ] [ Make 1070 ] [ Dotter 535 ]


ffffmmffff
1072 Pål Pålsson, född 1620, död 1683 i Grundtjärn, Anundsjö sn. Bonde
i Grundtjärn, 1650-168.
Far 2144 ] [ Mor 2145 ] [ Maka 1073 ] [ Son 536 ]

Gift med

ffffmmfffm
1073 Elisabet Olofsdotter(?), död 1699 i Rudsjö, Fjällsjö sn.
Make 1072 ] [ Son 536 ]


ffffmmffmf
1074 Lars Andersson = 1054
Maka 1075 ] [ Dotter 537 ]


ffffmmffmm
1075 Anna NN = 1055
Make 1074 ] [ Dotter 537 ]


ffffmmfmff
1076 Per Eriksson, född 1622 i Näset 1, Fjällsjö sn, död 1684 i Näset 1,
Fjällsjö sn. Bonde i Näset 1, Fjällsjö sn.
Far 2152 ] [ Maka 1077 ] [ Son 538 ]

Gift med

ffffmmfmfm
1077 NN Jonsdotter, född i Jansjö 2, Fjällsjö sn, död 1684 i Näset 1,
Fjällsjö sn.
Far 2154 ] [ Mor 2155 ] [ Make 1076 ] [ Son 538 ]


ffffmmfmmf
1078 Olof Knutsson, född 1640 i Bölen, Fjällsjö sn, död 1708 i Bölen 2,
Fjällsjö sn. Bonde och nämndeman, Bölen Fjä.
Far 2156 ] [ Mor 2157 ] [ Maka 1079 ] [ Dotter 539 ]

Gift med

ffffmmfmmm
1079 Sara Mårtensdotter, född 1645 i Sil, Fjällsjö sn, död 1698 i Bölen 2,
Fjällsjö sn. Gift till Bölen 2, Fjällsjö sn.
Far 2158 ] [ Mor 2159 ] [ Make 1078 ] [ Dotter 539 ]


fffmffffff
1088 Per Eriksson, född 1644. Bonde i Änga 12, Bjuråker sn 1.
Maka 1089 ] [ Son 544 ]

Gift med

fffmfffffm
1089 Kerstin Persdotter, född 1640 i Änga 12, Bjuråker sn.
Make 1088 ] [ Son 544 ]


fffmffmfff
1096 Jonas Larsson, född 1650 i Gärde 1, Bjuråker sn (X).
Bonde i Gärde 1, Bjuråker sn.
Far 2192 ] [ Maka 1097 ] [ Son 548 ]

Gift med

fffmffmffm
1097 Anna, född 1650.
Make 1096 ] [ Son 548 ]


fffmffmmff
1100 Per Andersson, född 1630. Bonde i byn 4, Bjuråker (1641-.
Maka 1101 ] [ Son 550 ]

Gift med

fffmffmmfm
1101 Gertrud Persdotter, född 1640 i Byn 4, Bjuråker sn (X).
Far 2202 ] [ Make 1100 ] [ Son 550 ]


fffmfmmfff
1112 Erik Ersson, född 1650 i Mora 6, Delsbo sn.
Bonde Mora 5, Delsbo sn 1690-1.
Far 2224 ] [ Maka 1113 ] [ Son 556 ]

Gift med

fffmfmmffm
1113 Kerstin Hansdotter, född 1660 i Mora 5, Delsbo sn.
Far 2226 ] [ Mor 2227 ] [ Make 1112 ] [ Son 556 ]


fffmmfmfff
1128 Jöran Andersson Raivi, född i Rudsjön, Fjällsjö sn, död 1685
i VästerTåsjö, Fjällsjö sn. Nybyggare i Tåsjö, Fjällsjö sn.
Far 2256 ] [ Mor 2257 ] [ Maka 1129 ] [ Son 564 ]

Gift med

fffmmfmffm
1129 Elisabeth Nilsdotter.
AO59.
Far 2258 ] [ Mor 2259 ] [ Make 1128 ] [ Son 564 ]


fffmmfmmff
1132 Per Ingelsson, född i Edsele sn (uppgift ej från AO), död 1677
i Sil 1, Fjällsjö sn. Bonde i Sil 1, Fjällsjö sn.
Maka 1133 ] [ Son 566 ]

Gift med

fffmmfmmfm
1133 Kerstin Mårtensdotter, född i Sil, Fjällsjö sn.
Far 2266 ] [ Mor 2267 ] [ Make 1132 ] [ Son 566 ]


fffmmfmmmf
1134 Nils Andersson, född i Omsjö. Ådals-Liden sn, död 1706 i Gafsele,
Åsele sn. Nybyggare i Gafsele, Åsele sn.
Far 2268 ] [ Mor 2269 ] [ Maka 1135 ] [ Dotter 567 ]

Gift med

fffmmfmmmm
1135 Ella Hinriksdotter, död 1711 i Gafsele, Åsele sn.
Far 2270 ] [ Make 1134 ] [ Dotter 567 ]


*** Generation XI ***


fffffmffmff
2084 Pål Pålsson II, född 1618 i Viksjö, Stigsjö sn, död 1670 i Agnäs,
Nordmaling sn. Bonde i Agnäs, Nordmaling sn.
Far 4168 ] [ Maka 2085 ] [ Son 1042 ]

Gift med

fffffmffmfm
2085 Anna Persdotter, död 1716 i Brattsbacka, Nordmaling sn.
Make 2084 ] [ Son 1042 ]


fffffmffmmf
2086 Olof Svensson, född 1603 i Brattsbacka, Nordmaling sn. Bonde
i Brattsbacka, Nordmalings sn.
Far 4172 ] [ Maka 2087 ] [ Dotter 1043 ]

Gift med

fffffmffmmm
2087 Rågärd Jonsdotter, född 1618 i Öre, Nordmaling sn.
Far 4174 ] [ Mor 4175 ] [ Make 2086 ] [ Dotter 1043 ]


fffffmmmfmf
2106 Simon Simonsson, född 1597, död 1703 i Gottne, Själevads sn. Bonde
i Gottne.
Maka 2107 ] [ Dotter 1053 ]

Gift med

fffffmmmfmm
2107 Kerstin.
Make 2106 ] [ Dotter 1053 ]


ffffmffffff
2112 Jöran Andersson Raivi = 1128
Far 4224 ] [ Mor 4225 ] [ Maka 2113 ] [ Son 1056 ]


ffffmfffffm
2113 Elisabeth Nilsdotter = 1129
Far 4226 ] [ Mor 4227 ] [ Make 2112 ] [ Son 1056 ]


ffffmfffmff
2116 Per Ingelsson = 1132
Maka 2117 ] [ Son 1058 ]


ffffmfffmfm
2117 Kerstin Mårtensdotter = 1133
Far 4234 ] [ Mor 4235 ] [ Make 2116 ] [ Son 1058 ]


ffffmfffmmf
2118 Nils Andersson = 1134
Far 4236 ] [ Mor 4237 ] [ Maka 2119 ] [ Dotter 1059 ]


ffffmfffmmm
2119 Ella Hinriksdotter = 1135
Far 4238 ] [ Make 2118 ] [ Dotter 1059 ]


ffffmffmfff
2120 Anders Knutsson, född 1630 i Bölen 2, Fjällsjö sn, död 1699 i Backe 4,
Fjällsjö sn. Bonde på hemmanet Backe 4 i Fj.
Far 4240 ] [ Mor 4241 ] [ Maka 2121 ] [ Son 1060 ]

Gift 1658 med

ffffmffmffm
2121 Karin Ingelsdotter, född 1640 i Backe 1, Fjällsjö sn, död 1721
i Backe 4, Fjällsjö sn.
Make 2120 ] [ Son 1060 ]


ffffmffmfmf
2122 Nils Persson, född i Norrnäs 1, Fjällsjö sn, död 1689 i Norrnäs 1,
Fjällsjö sn.
Far 4244 ] [ Mor 4245 ] [ Maka 2123 ] [ Dotter 1061 ]

Gift med

ffffmffmfmm
2123 Karin Jonsdotter, född 1642 i Jansjö, Fjällsjö sn, död 1738 i Norrnäs,
Fjällsjö sn.
Far 4246 ] [ Mor 4247 ] [ Make 2122 ] [ Dotter 1061 ]


ffffmfmffff
2128 Jon Andersson. Bonde o nämndeman i Eden Junse.
Maka 2129 ] [ Son 1064 ]

Gift med

ffffmfmfffm
2129 Malin NN, död i Eden, Junsele sn.
Make 2128 ] [ Son 1064 ]


ffffmfmffmf
2130 Nils Andersson = 1134
Far 4260 ] [ Mor 4261 ] [ Maka 2131 ] [ Dotter 1065 ]


ffffmfmffmm
2131 Ella Hinriksdotter = 1135
Far 4262 ] [ Make 2130 ] [ Dotter 1065 ]


ffffmfmmfff
2136 Elias Jonsson, född 1668 i Sörflärke, Anundsjö sn, död 1733
i Norrböle, Anundsjö sn. Bonde i Näs Anundsjö sn.
Far 4272 ] [ Mor 4273 ] [ Maka 2137 ] [ Son 1068 ]

Gift med

ffffmfmmffm
2137 Kerstin Svensdotter, född 1662 i Kubbe, Anundsjö sn, död 1743
i Västergensjö, Anundsjö sn.
Far 4274 ] [ Mor 4275 ] [ Make 2136 ] [ Son 1068 ]


ffffmfmmfmf
2138 Jon Jonsson, född i Västergensjö, Anundsjö sn, död 1697
i Västergensjö, Anundsjö sn. Bonde i Västergensjö, Anundsjö sn.
Far 4276 ] [ Mor 4277 ] [ Maka 2139 ] [ Dotter 1069 ]

Gift med

ffffmfmmfmm
2139 NN Eliasdotter, född i Norrflärke, Anundsjö sn.
Make 2138 ] [ Dotter 1069 ]


ffffmfmmmff
2140 Sjul Salomonsson, född 1632 i Bredbyn, Anundsjö sn, död 1692 i Kubbe,
Anundsjö sn. Bonde i Kubbe, n 1663-73, Anundsjö sn.
Far 4280 ] [ Mor 4281 ] [ Maka 2141 ] [ Son 1070 ]

Gift med

ffffmfmmmfm
2141 Karin Persdotter, född i Kubbe, Anundsjö sn, död 1704 i Kubbe,
Anundsjö sn.
Make 2140 ] [ Son 1070 ]


ffffmfmmmmf
2142 Åswed Jonsson, född i Kubbe, Anundsjö sn, död i 1707-06-22. Bonde
i Kubbe, Anundsjö sn.
Far 4284 ] [ Mor 4285 ] [ Maka 2143 ] [ Dotter 1071 ]

Gift med

ffffmfmmmmm
2143 Kerstin Israelsdotter, född 1634 i Risbäck, Anundsjö sn, död 1718
i Kubbe, Anundsjö sn.
Far 4286 ] [ Mor 4287 ] [ Make 2142 ] [ Dotter 1071 ]


ffffmmfffff
2144 Pål Henriksson-Tenhunen, född i Jorois, Finland. FINNE,Nybyggare
i Grundtjärn, Anundsjö sn.
Maka 2145 ] [ Son 1072 ]

Gift med

ffffmmffffm
2145 Ella (Pålsdotter).
Make 2144 ] [ Son 1072 ]


ffffmmfmfff
2152 Erik Mickelsson, född 1582 i Näset, Fjällsjö sn. Bonde i Näset,
Fjällsjö sn.
Far 4304 ] [ Son 1076 ]


ffffmmfmfmf
2154 Jon Olofsson, född i Jansjö, Fjällsjö sn.
Bonde på hemmanet Jansjö 2, Fj.
Far 4308 ] [ Maka 2155 ] [ Dotter 1077 ]

Gift med

ffffmmfmfmm
2155 Karin Persdotter, född i Mo, Junsele an.
Make 2154 ] [ Dotter 1077 ]


ffffmmfmmff
2156 Knut "Gam Knut" Andersson, född 1614 i Bölen, Fjällsjö sn, död 1670
i Bölen 2, Fjällsjö sn.. Bonde o nämndeman på Bölen 2,.
Far 4312 ] [ Maka 2157 ] [ Son 1078 ]

Gift med

ffffmmfmmfm
2157 Ingrid Olofsdotter, född i Jansjö, Fjällsjö sn. Levde 1687.
Far 4314 ] [ Make 2156 ] [ Son 1078 ]


ffffmmfmmmf
2158 Mårten Olofsson, född i Jansjö 2, Fjällsjö sn, död 1693 i Sil,
Fjällsjö sn. Gästgivare o nämndeman i Sil 2,1646-97 12 seland,
Fjällsjö sn.
Far 4316 ] [ Maka 2159 ] [ Dotter 1079 ]

Gift med

ffffmmfmmmm
2159 Kerstin Andersdotter, född 1620 ca i Bölen 2, Fjällsjö sn, död 1710
i Sil 2, Fjällsjö sn. Bosatt i Fjällsjö sn.
Far 4318 ] [ Make 2158 ] [ Dotter 1079 ]


fffmffmffff
2192 Lars Svensson, född 1620 i Gärde 1, Bjuråker sn (X).
Bonde i Gärde 1, Bjuråker sn (.
Far 4384 ] [ Son 1096 ]


fffmffmmfmf
2202 Per Jonsson, född 1610 i Byn 4, Bjuråker sn (X).
Bonde i Byn 4, Bjuråker sn (16.
Far 4404 ] [ Dotter 1101 ]


fffmfmmffff
2224 Erik Olofsson. Bonde i Mora 6, Delsbo sn.
Son 1112 ]


fffmfmmffmf
2226 Hans Olofsson, född 1640. Bonde i Mora 5, Delsbo sn 1663.
Maka 2227 ] [ Dotter 1113 ]

Gift med

fffmfmmffmm
2227 Karin, född 1640. Änka nämnd 1683.
Make 2226 ] [ Dotter 1113 ]


fffmmfmffff
2256 Anders Olofsson, född 1605 i Viksjö, Tåsjö, död 1670 i Alanäs.
Far 4512 ] [ Maka 2257 ] [ Son 1128 ]

Gift med

fffmmfmfffm
2257 Lisbeta Larsdotter, född 1607 i Rudsjö, Fjällsjö sn.
Make 2256 ] [ Son 1128 ]


fffmmfmffmf
2258 Nils Eriksson, född 1622, död 1695 i Hoting, Fjällsjö sn. Bonde
i Tåsjö 1, Fjällsjö sn.
Maka 2259 ] [ Dotter 1129 ]

Gift med

fffmmfmffmm
2259 Karin Jonsdotter.
Make 2258 ] [ Dotter 1129 ]


fffmmfmmfmf
2266 Mårten Olofsson = 2158
Far 4532 ] [ Maka 2267 ] [ Dotter 1133 ]


fffmmfmmfmm
2267 Kerstin Andersdotter = 2159
Far 4534 ] [ Make 2266 ] [ Dotter 1133 ]


fffmmfmmmff
2268 Anders Andersson, född i Omsjö, Ådals.Liden sn, död 1676 i Grundtjärn,
Anundsjö sn. Nybyggare i Grundtjärn, Anundsjö sn.
Far 4536 ] [ Maka 2269 ] [ Son 1134 ]

Gift med

fffmmfmmmfm
2269 Elisabet Zachrisdotter, född i Lidgatu, Ådals-Lidens sn, död 1697
i Grundtjärn, Anundsjö sn.
Make 2268 ] [ Son 1134 ]


fffmmfmmmmf
2270 Hindrik Jonsson. Nybyggare i Grundtjärn, Anunds.
Dotter 1135 ]


*** Generation XII ***


fffffmffmfff
4168 Pål Pålsson I, född i Viksjö, död 1648 i Agnäs, Nordmalings sn.
Nybyggare, FINNE i Agnäs, Nordmalings sn.
Son 2084 ]


fffffmffmmff
4172 Sven Olofsson, född 1570 i Brattsbacka, Nordmalings sn, död 1603
i Brattsbacka, Nordmalings sn.
Far 8344 ] [ Son 2086 ]


fffffmffmmmf
4174 Jon Olofsson, född 1583. Bonde i Öre, Nordmalings sn.
Maka 4175 ] [ Dotter 2087 ]

Gift med

fffffmffmmmm
4175 NN Algotsdotter, född 1580.
Make 4174 ] [ Dotter 2087 ]


ffffmfffffff
4224 Anders Olofsson = 2256
Far 8448 ] [ Maka 4225 ] [ Son 2112 ]


ffffmffffffm
4225 Lisbeta Larsdotter = 2257
Make 4224 ] [ Son 2112 ]


ffffmfffffmf
4226 Nils Eriksson = 2258
Maka 4227 ] [ Dotter 2113 ]


ffffmfffffmm
4227 Karin Jonsdotter = 2259
Make 4226 ] [ Dotter 2113 ]


ffffmfffmfmf
4234 Mårten Olofsson = 2158
Far 8468 ] [ Maka 4235 ] [ Dotter 2117 ]


ffffmfffmfmm
4235 Kerstin Andersdotter = 2159
Far 8470 ] [ Make 4234 ] [ Dotter 2117 ]


ffffmfffmmff
4236 Anders Andersson = 2268
Far 8472 ] [ Maka 4237 ] [ Son 2118 ]


ffffmfffmmfm
4237 Elisabet Zachrisdotter = 2269
Make 4236 ] [ Son 2118 ]


ffffmfffmmmf
4238 Hindrik Jonsson = 2270
Dotter 2119 ]


ffffmffmffff
4240 Knut "Gam Knut" Andersson = 2156
Far 8480 ] [ Maka 4241 ] [ Son 2120 ]


ffffmffmfffm
4241 Ingrid Olofsdotter = 2157
Far 8482 ] [ Make 4240 ] [ Son 2120 ]


ffffmffmfmff
4244 Per Nilsson.
Bonde i Norrnäs, Fjällsjö sn.
Far 8488 ] [ Maka 4245 ] [ Son 2122 ]

Gift med

ffffmffmfmfm
4245 Anna NN.
Make 4244 ] [ Son 2122 ]


ffffmffmfmmf
4246 Jon Olofsson = 2154
Far 8492 ] [ Maka 4247 ] [ Dotter 2123 ]


ffffmffmfmmm
4247 Karin Persdotter = 2155
Make 4246 ] [ Dotter 2123 ]


ffffmfmffmff
4260 Anders Andersson = 2268
Far 8520 ] [ Maka 4261 ] [ Son 2130 ]


ffffmfmffmfm
4261 Elisabet Zachrisdotter = 2269
Make 4260 ] [ Son 2130 ]


ffffmfmffmmf
4262 Hindrik Jonsson = 2270
Dotter 2131 ]


ffffmfmmffff
4272 Jon Nilsson Skräddare, född 1625 i Sörflärke, Anundsjö sn, död 1700
i Sörflärke, Anundsjö sn. Bonde i Sörflärke, Anundsjö sn.
Far 8544 ] [ Mor 8545 ] [ Maka 4273 ] [ Son 2136 ]

Gift med

ffffmfmmfffm
4273 Karin Eliasdotter, död 1694 i Sörflärke, Anundsjö sn.
Make 4272 ] [ Son 2136 ]


ffffmfmmffmf
4274 Sven Halvardsson, född i Kubbe, Anundsjö sn, död 1685 i Kubbe,
Anundsjö sn. Bonde i Kubbe, Anundsjö sn.
Far 8548 ] [ Mor 8549 ] [ Maka 4275 ] [ Dotter 2137 ]

Gift med

ffffmfmmffmm
4275 Sigrid Östensdotter, född 1641 i Näs, Anundsjö sn, död 1720 i Näs,
Sidensjö sn.
Far 8550 ] [ Mor 8551 ] [ Make 4274 ] [ Dotter 2137 ]


ffffmfmmfmff
4276 Jon Olofsson, född 1615 i Västergensjö, Anundsjö sn, död 1681
i Västegensjö, Anundsjö sn. Bonde i Västergensjö, Anundsjö sn.
Far 8552 ] [ Maka 4277 ] [ Son 2138 ]

Gift med

ffffmfmmfmfm
4277 Ingeborg Olofsdotter, född i Kubbe, Anundsjö sn.
Far 8554 ] [ Mor 8555 ] [ Make 4276 ] [ Son 2138 ]


ffffmfmmmfff
4280 Salomon Sjulsson, död 1656 i Cuntzitz, Södra Polen. Bonde och knekt
i Västerfanbyn, Anundsjö sn.
Maka 4281 ] [ Son 2140 ]

Gift med

ffffmfmmmffm
4281 Kerstin Olofsdotter. Piga i Bredbyn, Anundsjö sn.
Make 4280 ] [ Son 2140 ]


ffffmfmmmmff
4284 Jon Åsvedsson. Bonde i Kubbe, n 1630-39, Anundsjö sn.
Far 8568 ] [ Maka 4285 ] [ Son 2142 ]

Gift med

ffffmfmmmmfm
4285 Märit.
Make 4284 ] [ Son 2142 ]


ffffmfmmmmmf
4286 Israel Gullesson, född i Östergensjö, Anundsjö sn. Korpral o Bonde
i Risbäck o Norrböle 1626-52, Anundsjö sn.
Far 8572 ] [ Maka 4287 ] [ Dotter 2143 ]

Gift med

ffffmfmmmmmm
4287 Karin Nilsdotter.
Make 4286 ] [ Dotter 2143 ]


ffffmmfmffff
4304 Mickel Eriksson.
Bonde i Lok och Näset (59-99), Fjällsjö sn.
Son 2152 ]


ffffmmfmfmff
4308 Olof Örjansson. Nybyggare i Jansjö 2, -1642, Fjällsjö sn.
Far 8616 ] [ Son 2154 ]


ffffmmfmmfff
4312 Anders Ersson. Nybyggare Bölen 2, Fjällsjö sn.
Son 2156 ]


ffffmmfmmfmf
4314 Olof Örjansson = 4308
Far 8628 ] [ Dotter 2157 ]


ffffmmfmmmff
4316 Olof Örjansson = 4308
Far 8632 ] [ Son 2158 ]


ffffmmfmmmmf
4318 Anders Eriksson, född i Bölen, Fjällsjö sn. Bonde
i Bölen, n 1594-1629, Fjällsjö sn.
Far 8636 ] [ Dotter 2159 ]


fffmffmfffff
4384 Sven Jonsson, född 1590 i Gärde 1, Bjuråker sn (X).
Bonde i Gärde 1, Bjuråker sn (.
Far 8768 ] [ Son 2192 ]


fffmffmmfmff
4404 Jonas Persson, född 1580 i Byn 4, Bjuråker sn (X).
Bonde i Byn 4, Bjuråker (1629j.
Son 2202 ]


fffmmfmfffff
4512 Olof Larsson, född 1570 ca i Viksjö, Stigsjö sn. Nybyggare
i Viksjö, n 1593,1609f.
Far 9024 ] [ Son 2256 ]


fffmmfmmfmff
4532 Olof Örjansson = 4308
Far 9064 ] [ Son 2266 ]


fffmmfmmfmmf
4534 Anders Eriksson = 4318
Far 9068 ] [ Dotter 2267 ]


fffmmfmmmfff
4536 Anders NN.
Nybyggare i Omsjö, Ådals-Lidens sn.
Son 2268 ]


*** Generation XIII ***


fffffmffmmfff
8344 Olof Svensson, född 1535 i Brattsbacka, Nordmalings sn. Bonde
i Brattsbacka, n 1557-1608, Nordmalings sn.
Far 16688 ] [ Son 4172 ]


ffffmffffffff
8448 Olof Larsson = 4512
Far 16896 ] [ Son 4224 ]


ffffmfffmfmff
8468 Olof Örjansson = 4308
Far 16936 ] [ Son 4234 ]


ffffmfffmfmmf
8470 Anders Eriksson = 4318
Far 16940 ] [ Dotter 4235 ]


ffffmfffmmfff
8472 Anders NN = 4536
Son 4236 ]


ffffmffmfffff
8480 Anders Ersson = 4312
Son 4240 ]


ffffmffmfffmf
8482 Olof Örjansson = 4308
Far 16964 ] [ Dotter 4241 ]


ffffmffmfmfff
8488 Nils Persson, född ca 1570LE, död i Bonde. Norrnäs i Bodums sn.
Son 4244 ]


ffffmffmfmmff
8492 Olof Örjansson = 4308
Far 16984 ] [ Son 4246 ]


ffffmfmffmfff
8520 Anders NN = 4536
Son 4260 ]


ffffmfmmfffff
8544 Nils Olofsson, född 1574 i Bredbyn, Anundsjö sn, död 1665 i Sörflärke,
Anundsjö sn. Bonde i Sörflärke, n.1617-54, Anundsjö sn.
Far 17088 ] [ Maka 8545 ] [ Son 4272 ]

Gift med

ffffmfmmffffm
8545 Anna Jonsdotter. Bosatt i Nämnd 1665.
Make 8544 ] [ Son 4272 ]


ffffmfmmffmff
8548 Halvard Svensson, född i Kubbe, Anundsjö sn. Bonde i Kubbe, n 1642-64,
Anundsjö sn.
Far 17096 ] [ Mor 17097 ] [ Maka 8549 ] [ Son 4274 ]

Gift med

ffffmfmmffmfm
8549 Anna, död 1686 i Måle, Själevads sn.
Make 8548 ] [ Son 4274 ]


ffffmfmmffmmf
8550 Östen Mårtensson, född i Kubbe, Anundsjö sn. Bonde i Näs, n 1641-73,
Anundsjö sn.
Far 17100 ] [ Mor 17101 ] [ Maka 8551 ] [ Dotter 4275 ]

Gift med

ffffmfmmffmmm
8551 Sigrid Mickelsdotter, född i Näs, Anundsjö sn, död 1696 i Näs,
Anundsjö sn.
Far 17102 ] [ Mor 17103 ] [ Make 8550 ] [ Dotter 4275 ]


ffffmfmmfmfff
8552 Olof Grelsson, född i Västergensjö, Anundsjö sn. Bonde
i Västergensjö, n.1604-50, Anundsjö sn.
Far 17104 ] [ Son 4276 ]


ffffmfmmfmfmf
8554 Olof Olofsson, född i Kubbe, Anundsjö sn. Bonde i Kubbe, n. 1622-71,
Anundsjö sn.
Far 17108 ] [ Mor 17109 ] [ Maka 8555 ] [ Dotter 4277 ]

Gift med

ffffmfmmfmfmm
8555 Margareta N.
Make 8554 ] [ Dotter 4277 ]


ffffmfmmmmfff
8568 Åsved Jonsson. Bonde i Kubbe, n 1578-1622, Anundsjö sn.
Far 17136 ] [ Son 4284 ]


ffffmfmmmmmff
8572 Gulle Persson. Bonde i Risbäck 4:1, 1614-33.
Son 4286 ]


ffffmmfmfmfff
8616 Örjan Svensson. Nybyggare i Jansjö 2, n 1558-1603, Fjällsjö sn.
Far 17232 ] [ Son 4308 ]


ffffmmfmmfmff
8628 Örjan Svensson = 8616
Far 17256 ] [ Son 4314 ]


ffffmmfmmmfff
8632 Örjan Svensson = 8616
Far 17264 ] [ Son 4316 ]


ffffmmfmmmmff
8636 Erik Persson, född i Bölen, Fjällsjö sn. Bonde i Bölen, n 1560-92,
Fjällsjö sn.
Far 17272 ] [ Son 4318 ]


fffmffmffffff
8768 Jonas Larsson, född 1560 i Gärde 1, Bjuråker sn (X).
Bonde i Gärde 1, Bjuråker sn (.
Son 4384 ]


fffmmfmffffff
9024 Lars Andersson, född 1545 ca. Nybyggare i Viksjö finnkoloni.
Son 4512 ]


fffmmfmmfmfff
9064 Örjan Svensson = 8616
Far 18128 ] [ Son 4532 ]


fffmmfmmfmmff
9068 Erik Persson = 8636
Far 18136 ] [ Son 4534 ]


*** Generation XIV ***


fffffmffmmffff
16688 Sven Olofsson, född 1500 ca i Brattsbacka, Nordmalings sn. Bonde
i Brattsbacka, n 1535-62, Nordmalings sn.
Far 33376 ] [ Son 8344 ]


ffffmfffffffff
16896 Lars Andersson = 9024
Son 8448 ]


ffffmfffmfmfff
16936 Örjan Svensson = 8616
Far 33872 ] [ Son 8468 ]


ffffmfffmfmmff
16940 Erik Persson = 8636
Far 33880 ] [ Son 8470 ]


ffffmffmfffmff
16964 Örjan Svensson = 8616
Far 33928 ] [ Son 8482 ]


ffffmffmfmmfff
16984 Örjan Svensson = 8616
Far 33968 ] [ Son 8492 ]


ffffmfmmffffff
17088 Olof Nilsson, född i Bredbyn, Anundsjö sn. Bonde
i Bredbyn, n. 1614-19, Anundsjö sn.
Son 8544 ]


ffffmfmmffmfff
17096 Sven Olofsson, född 1585 i Kubbe, Anundsjö sn. Bonde
i Kubbe, n. 1616-1639, Anundsjö sn.
Far 34192 ] [ Maka 17097 ] [ Son 8548 ]

Gift med

ffffmfmmffmffm
17097 Kerstin Halvarsdotter. Bosatt i Nämnd 1639-41.
Far 34194 ] [ Mor 34195 ] [ Make 17096 ] [ Son 8548 ]


ffffmfmmffmmff
17100 Mårten Östensson, född 1579 i Kubbe, Anundsjö sn. Bonde
i Kubbe, n. 1607-1648, Anundsjö sn.
Far 34200 ] [ Maka 17101 ] [ Son 8550 ]

Gift med

ffffmfmmffmmfm
17101 Sigrid.
Make 17100 ] [ Son 8550 ]


ffffmfmmffmmmf
17102 Mickel Nilsson, född 1567. Bonde i Näs, n. 1612-1650, Anundsjö sn.
Maka 17103 ] [ Dotter 8551 ]

Gift med

ffffmfmmffmmmm
17103 Brita.
Make 17102 ] [ Dotter 8551 ]


ffffmfmmfmffff
17104 Grels Salomonsson. Bonde i Västergensjö, n 1564-1603, Anundsjö sn.
Far 34208 ] [ Son 8552 ]


ffffmfmmfmfmff
17108 Olof Persson, född i Kubbe, Anundsjö sn. Bonde i Kubbe, n. 1586-99,
Anundsjö sn.
Far 34216 ] [ Maka 17109 ] [ Son 8554 ]

Gift med

ffffmfmmfmfmfm
17109 Ingeborg. Änka i n. 1599-1621.
Make 17108 ] [ Son 8554 ]


ffffmfmmmmffff
17136 Jon Björnsson. Bonde i Kubbe, n 1535-1578.
Son 8568 ]


ffffmmfmfmffff
17232 Sven Spjällesson. Bonde i Jansjö 1, n 1535-61, Fjällsjö sn.
Son 8616 ]


ffffmmfmmfmfff
17256 Sven Spjällesson = 17232
Son 8628 ]


ffffmmfmmmffff
17264 Sven Spjällesson = 17232
Son 8632 ]


ffffmmfmmmmfff
17272 Per Givlögsson. Bonde i Bölen, n 1535-63, Fjällsjö sn.
Far 34544 ] [ Son 8636 ]


fffmmfmmfmffff
18128 Sven Spjällesson = 17232
Son 9064 ]


fffmmfmmfmmfff
18136 Per Givlögsson = 17272
Far 36272 ] [ Son 9068 ]


*** Generation XV ***


fffffmffmmfffff
33376 Olof Eriksson, född 1460 ca. Bonde o Nämndeman i Brattsbacka, n 1500,
Nordmalings sn.
Son 16688 ]


ffffmfffmfmffff
33872 Sven Spjällesson = 17232
Son 16936 ]


ffffmfffmfmmfff
33880 Per Givlögsson = 17272
Far 67760 ] [ Son 16940 ]


ffffmffmfffmfff
33928 Sven Spjällesson = 17232
Son 16964 ]


ffffmffmfmmffff
33968 Sven Spjällesson = 17232
Son 16984 ]


ffffmfmmffmffff
34192 Olof Halvardsson, född i Kubbe, Anundsjö sn. Bonde
i Kubbe, n 1613-20.
Far 68384 ] [ Mor 68385 ] [ Son 17096 ]


ffffmfmmffmffmf
34194 Halvard Pålsson. Bonde i Kubbe, n. 1562-1613, Anundsjö sn.
Maka 34195 ] [ Dotter 17097 ]

Gift med

ffffmfmmffmffmm
34195 NN Jakobsdotter.
Make 34194 ] [ Dotter 17097 ]


ffffmfmmffmmfff
34200 Östen Mårtensson, född i Kubbe, Anundsjö sn. Bonde
i Kubbe, n.1562-1607, Anundsjö sn.
Far 68400 ] [ Son 17100 ]


ffffmfmmfmfffff
34208 Salomon Jonsson, född i Västergensjö, Anundsjö sn. Bonde
i Västergensjö, n 1549-64, Anundsjö sn.
Son 17104 ]


ffffmfmmfmfmfff
34216 Per Salomonsson. Bonde i Kubbe, n 1562-82, Anundsjö sn.
Son 17108 ]


ffffmmfmmmmffff
34544 Givlög NN. Bonde i Bölen, tid. 1500-t, Fjällsjö sn.
Son 17272 ]


fffmmfmmfmmffff
36272 Givlög NN = 34544
Son 18136 ]


*** Generation XVI ***


ffffmfffmfmmffff
67760 Givlög NN = 34544
Son 33880 ]


ffffmfmmffmfffff
68384 Halvard Pålsson = 34194
Maka 68385 ] [ Son 34192 ]


ffffmfmmffmffffm
68385 NN Jakobsdotter = 34195
Make 68384 ] [ Son 34192 ]


ffffmfmmffmmffff
68400 Mårten Björnsson. Bonde i Kubbe, n. 1548-1562, Anundsjö sn.
Far 136800 ] [ Son 34200 ]


*** Generation XVII ***


ffffmfmmffmmfffff
136800 Björn Östensson. Bonde i Kubbe, n 1535-48, Anundsjö sn.
Son 68400 ]


Personregister


(Pålsdotter), Ella 2145
Algotsdotter, NN f 1580 4175
Andersdotter, Anna f 1674 549
Andersdotter, Anna f 1731 i Bjuråker sn (X) 137
Andersdotter, Brita f 1706 i Bjuråker sn (X) 275
Andersdotter, Kerstin f 1620 i Fjällsjö sn 2159, 2267, 4235
Andersson, Anders f i Ådals.Liden sn 2268, 4236, 4260
Andersson, Jon d 1768 532
Andersson, Jon 2128
Andersson, Knut "Gam Knut" f 1614 i Fjällsjö sn 2156, 4240
Andersson, Knut f 1659 i Fjällsjö sn?? 1060
Andersson, Lars f 1545 9024, 16896
Andersson, Lars f 1617 1054, 1074
Andersson, Lars f 1680 i Fjällsjö sn 268
Andersson, Nils f 1645 1040
Andersson, Nils f 1703 i Nordmaling sn 260
Andersson, Nils f i Omsjö. Ådals-Liden sn 1134, 2118, 2130
Andersson, Per f 1630 1100
Andersson, Per f 1703 i Fjällsjö sn 282, 528
, Anna d 1686 i Själevads sn 8549
, Anna f 1650 1097
Björnsson, Jon 17136
Björnsson, Mårten bosatt i Anundsjö sn 68400
, Brita 279
, Brita 17103
Carlsson, Anders f 1710 i Bjuråker sn (X) 274
Eliasdotter, Karin d 1694 i Anundsjö sn 4273
Eliasdotter, NN f i Anundsjö sn 2139
Eliasson-Björn, Jon f 1686 i Anundsjö sn 1068
Eriksson, Anders f i Fjällsjö sn 4318, 4534, 8470
Eriksson, Johan f 1630 1052
Eriksson, Mickel bosatt i Fjällsjö sn 4304
Eriksson, Nils f 1622 2258, 4226
Eriksson, Olof f 1460 33376
Eriksson, Per f 1622 i Fjällsjö sn 1076
Eriksson, Per f 1644 1088
Eriksson, Per f 1688 i Delsbo sn 556
Ersdotter, Elisabet f 1690 i Björna sn 263
Ersdotter, Ingri f 1709 531
Ersdotter, Maria Christina f 1800 i Själevad sn 35
Ersson, Anders 4312, 8480
Ersson, Erik f 1650 i Delsbo sn 1112
Givlögsson, Per bosatt i Fjällsjö sn 17272, 18136, 33880
Grelsson, Olof f i Anundsjö sn 8552
Gullesson, Israel f i Anundsjö sn 4286
, Gunilla d 1706 565, 1057
Halvardsson, Olof f i Anundsjö sn 34192
Halvardsson, Sven f i Anundsjö sn 4274
Halvarsdotter, Kerstin 17097
Hansdotter, Kerstin f 1660 i Delsbo sn 1113
Henriksson-Tenhunen, Pål f i Finland 2144
Hinriksdotter, Ella d 1711 i Åsele sn 1135, 2119, 2131
, Ingeborg 17109
Ingelsdotter, Karin f 1640 i Fjällsjö sn 2121
Ingelsdotter, Lisa Catharina f 1815 i Bodum sn 33
Ingelsdotter, Margareta f 1706 i Åsele sn 283, 529
Ingelsson, Per f 1755 i Dorotea sn 132
Ingelsson, Per f i Edsele sn (uppgift ej från AO) 1132, 2116
Isaksdotter, Märta f 1693 i Fjällsjö sn 269
Israelsdotter, Kerstin f 1634 i Anundsjö sn 2143
Jakobsdotter, NN 34195, 68385
Johansdotter, Maria Helena f 1774 i Särbrå sn 71
Johansson, Erik f 1659 i Björna sn 526
Johansson-Brunman, Johan bosatt i Särbrå sn 142
Jonsdotter, Anna 8545
Jonsdotter, Brita f 1763 i Delsbo sn (X) 69
Jonsdotter, Karin 2259, 4227
Jonsdotter, Karin f 1642 i Fjällsjö sn 2123
Jonsdotter, Karin f 1735 i Åsele sn ? 267
Jonsdotter, Kerstin f 1678 i Anundsjö sn 1069
Jonsdotter, Maria f 1736 i Särbrå sn 143
Jonsdotter, Maria Erika f 1834 i Dorotea sn 17
Jonsdotter, NN f i Fjällsjö sn 1077
Jonsdotter, Rågärd f 1618 i Nordmaling sn 2087
Jonsson, Anders f 1649 i Junsele sn 1064
Jonsson, Carl f 1670 i Bjuråker sn (X) 548
Jonsson, Elias f 1668 i Anundsjö sn 2136
Jonsson, Erik f 1775 i Åsele sn 70
Jonsson, Hindrik 2270, 4238, 4262
Jonsson, Jon f 1710 i Anundsjö sn 534
Jonsson, Jon f i Anundsjö sn 2138
Jonsson, Michael f 1727 i Åsele sn 266
Jonsson, Nils f 1768 64
Jonsson, Per f 1610 i Bjuråker sn (X) 2202
Jonsson, Per f 1696 i Bjuråker sn (X) 272
Jonsson, Per f 1707 i Ljusdal sn 276
Jonsson, Salomon f i Anundsjö sn 34208
Jonsson, Sven f 1590 i Bjuråker sn (X) 4384
Jonsson, Åsved bosatt i Anundsjö sn 8568
Jonsson, Åswed f i Anundsjö sn 2142
Jonsson-Lod, Per f 1759 i Delsbo sn (X) 68
, Karin f 1640 2227
, Karin f 1670 551
, Kerstin 2107
Knutsson, Anders f 1630 i Fjällsjö sn 2120
Knutsson, Nils f 1701 i Fjällsjö sn 530
Knutsson, Olof f 1640 i Fjällsjö sn 1078
Larsdotter, Brita f 1682 i FINLAND 271
Larsdotter, Brita f 1706 273
Larsdotter, Elisabet f 1653 i Fjällsjö sn 527
Larsdotter, Lisbeta f 1607 i Fjällsjö sn 2257, 4225
Larsdotter, Malin d 1740 i Fjällsjö sn 537
Larsson, Jonas f 1560 i Bjuråker sn (X) 8768
Larsson, Jonas f 1650 i Bjuråker sn (X) 1096
Larsson, Olof f 1570 i Stigsjö sn 4512, 8448
Larsson, Olof f 1723 i Fjällsjö sn 134
, Margta f 1671 545
Markusdotter, Maria f 1723 i Fjällsjö sn 135
Matsdotter, Elisabeth f i Åsele sn 533
Mickelsdotter, Sigrid f i Anundsjö sn 8551
Mickelsson, Erik f 1582 i Fjällsjö sn 2152
Mikaelsdotter, Kerstin f 1761 i Dorotea 133
Mårtensdotter, Elsa 1041
Mårtensdotter, Elsa f 1684 261
Mårtensdotter, Ingrid f 1701 277
Mårtensdotter, Karin f 1713 281
Mårtensdotter, Kerstin f i Fjällsjö sn 1133, 2117
Mårtensdotter, Sara f 1645 i Fjällsjö sn 1079
Mårtensson, Markus f 1690 i Fjällsjö sn 270
Mårtensson, Östen f i Anundsjö sn 8550
Mårtensson, Östen f i Anundsjö sn 34200
, Märit 4285
N, Margareta 8555
N, N 557
Nilsdotter, Anna f 1665 i Fjällsjö sn 1061
Nilsdotter, Elisabeth 1129, 2113
Nilsdotter, Gertrud f 1670 i Åsele sn 567, 1059
Nilsdotter, Karin 4287
Nilsdotter, Karin f i Åsele sn 1065
Nilsdotter, Kerstin (Christina) f 1737 i Fjällsjö sn 265
Nilsson, Mickel f 1567 17102
Nilsson, Nils f 1805 i Dorotea sn 32
Nilsson, Olof f i Anundsjö sn 17088
Nilsson, Per bosatt i Fjällsjö sn 4244
Nilsson, Per f 1734 i Nordmaling sn 130
Nilsson-Norman, Anders f 1675 i Nordmaling sn 520
Nilsson-Sandqvist, Ingel f 1841 i Dorotea 16
NN, Anders bosatt i Ådals-Lidens sn 4536, 8472, 8520
NN, Anna 4245
NN, Anna f i Själevad 1055, 1075
NN, Givlög bosatt i Fjällsjö sn 34544, 36272, 67760
NN, Malin d i Junsele sn 2129
Olofsdotter, Anna f 1654 i Nordmaling sn 1043
Olofsdotter, Ingeborg f i Anundsjö sn 4277
Olofsdotter, Ingrid f i Fjällsjö sn 539
Olofsdotter, Ingrid f i Fjällsjö sn 2157, 4241
Olofsdotter, Kerstin bosatt i Anundsjö sn 4281
Olofsdotter, Marta f 1770 i Bodum sn 67
Olofsdotter(?), Elisabet d 1699 i Fjällsjö sn 1073
Olofsson, Anders f 1605 i Tåsjö 2256, 4224
Olofsson, Erik 2224
Olofsson, Hans f 1640 2226
Olofsson, Jon f 1583 4174
Olofsson, Jon f 1615 i Anundsjö sn 4276
Olofsson, Jon f i Fjällsjö sn 2154, 4246
Olofsson, Mårten f i Fjällsjö sn 2158, 2266, 4234
Olofsson, Nils f 1574 i Anundsjö sn 8544
Olofsson, Olof f i Anundsjö sn 8554
Olofsson, Sven f 1500 i Nordmalings sn 16688
Olofsson, Sven f 1570 i Nordmalings sn 4172
Olofsson, Sven f 1585 i Anundsjö sn 17096
Per, Jonsson 280
Persdotter, Anna d 1716 i Nordmaling sn 2085
Persdotter, Brita f 1773 i Fredrika sn 65
Persdotter, Gertrud f 1640 i Bjuråker sn (X) 1101
Persdotter, Karin f 1699 i Anundsjö sn 535
Persdotter, Karin f i Anundsjö sn 2141
Persdotter, Karin f i Junsele an 2155, 4247
Persdotter, Kerstin f 1640 i Bjuråker sn 1089
Persdotter, Kerstin f 1748 i Fjällsjö sn 141
Persdotter, Margta f 1734 i Delsbo sn 139
Persson, Anders f 1660 i Bjuråker sn (X) 550
Persson, Erik f i Fjällsjö sn 8636, 9068, 16940
Persson, Gulle 8572
Persson, Ingel f 1728 i Fjällsjö sn 264
Persson, Ingel f 1780 i Dorotea sn 66
Persson, Isak f 1659 i Fjällsjö sn 538
Persson, Jon f 1740 i Åsele sn 140
Persson, Jon f 1795 i Delsbo sn (X) 34
Persson, Jonas f 1580 i Bjuråker sn (X) 4404
Persson, Jonas f 1660 i Bjuråker sn 544
Persson, Jonas f 1733 i Ljusdal sn 138
Persson, Jonas f 1734 i Delsbo sn (X) 136
Persson, Nils f ca 1 8488
Persson, Nils f i Fjällsjö sn 2122
Persson, Olof f i Anundsjö sn 17108
Persson, Per f 1700 i Delsbo sn 278
Persson-Gavelin, Ingel f 1675 i Fjällsjö sn 566, 1058
Pålsdotter, Karin f 1680 521
Pålsson, Anders f 1665 i Anundsjö sn 536
Pålsson, Halvard bosatt i Anundsjö sn 34194, 68384
Pålsson I, Pål d 1648 i Nordmalings sn 4168
Pålsson II, Pål f 1618 i Stigsjö sn 2084
Pålsson III, Pål f 1649 i Nordmaling sn 1042
Pålsson, Mats f i Ådals-Lidens sn 1066
Pålsson, Pål f 1620 1072
Pålsson, Thomas f 1688 i Finland 262
Raivi, Anders Jöransson f 1659 i Fjällsjö sn 564, 1056
Raivi, Jöran Andersson f i Fjällsjö sn 1128, 2112
Salomonsson, Grels bosatt i Anundsjö sn 17104
Salomonsson, Per bosatt i Anundsjö sn 34216
Salomonsson, Sjul f 1632 i Anundsjö sn 2140
Sandqvist, Jonas Erik f 1863 i Dorotea 8
, Sigrid 17101
Simonsdotter, Karin f 1625 i Själevads sn 1053
Simonsson, Simon f 1597 2106
Sjulsson, Per f 1679 i Anundsjö sn(TB) 1070
Sjulsson, Salomon d 1656 i Södra Polen 4280
Skräddare, Jon Nilsson f 1625 i Anundsjö sn 4272
Spjällesson, Sven bosatt i Fjällsjö sn 17232, 17256, 17264, 18128, 33872, 33928, 33968
Svensdotter, Kerstin f 1662 i Anundsjö sn 2137
Svensson, Halvard f i Anundsjö sn 8548
Svensson, Lars f 1620 i Bjuråker sn (X) 2192
Svensson, Olof f 1535 i Nordmalings sn 8344
Svensson, Olof f 1603 i Nordmaling sn 2086
Svensson, Örjan bosatt i Fjällsjö sn 8616, 8628, 8632, 9064, 16936, 16964, 16984
Thomasdotter, Elisabeth (Lisa) f 1728 i Mjösjön ? 131
Zachrisdotter, Elisabet f i Ådals-Lidens sn 2269, 4237, 4261
Åsvedsson, Jon bosatt i Anundsjö sn 4284
Åswedsdotter, Karin f 1670 i Anundsjö sn 1071
Örjansson, Olof bosatt i Fjällsjö sn 4308, 4314, 4316, 4532, 8468, 8482, 8492
Östensdotter, Sigrid f 1641 i Anundsjö sn 4275
Östensson, Björn bosatt i Anundsjö sn 136800
Östensson, Mårten f 1579 i Anundsjö sn 17100


Ortregister


1707-06-22 2142
Agnäs Nordmaling sn 1042, 1043, 2084
Agnäs Nordmalings sn 4168
Alanäs 2256
Almsele (Anundsjö enl TB) 534
Anundsjö sn 1069, 1070
Arksjö Dorotea sn 140, 141
Arksjö Åsele sn 70
Avaträsk Dorotea sn 16
Backe 1 Fjällsjö sn 2121
Backe 2 Fjällsjö sn 530
Backe 4 Fjällsjö sn 1061, 2120, 2121
Backe 4 Fjällsjö sn?? 1060
Backe Bodum sn 67
Backe Fjällsjö sn 135, 265, 270, 271, 531
Bergvattnet Dorotea sn 66
Bodums sn 8488
Bonde 8488
Brattsbacka Nordmaling sn 1043, 2085, 2086
Brattsbacka Nordmalings sn 2086, 4172, 8344, 16688
Brattsbacka, n 1500 Nordmalings sn 33376
Brattsbacka, n 1535-62 Nordmalings sn 16688
Brattsbacka, n 1557-1608 Nordmalings sn 8344
Bredbyn Anundsjö sn 2140, 4281, 8544, 17088
Bredbyn, n. 1614-19 Anundsjö sn 17088
Byn 4 Bjuråker sn (X) 275, 550, 1101, 2202, 4404
Bölen 2 Fjällsjö sn 539, 1078, 1079, 2120, 2159
Bölen 2 Fjällsjö sn. 2156
Bölen Fjällsjö sn 1078, 2156, 4318, 8636
Bölen, n 1535-63 Fjällsjö sn 17272
Bölen, n 1560-92 Fjällsjö sn 8636
Bölen, n 1594-1629 Fjällsjö sn 4318
Bölen, tid. 1500-t Fjällsjö sn 34544
Cuntzitz Södra Polen 4280
Delsbo sn 68
Dorotea 16
Dorotea sn 16, 32
Eden Junsele sn 1064, 2129
Edsele sn (uppgift ej från AO) 1132
Fjällsjö sn 66, 264, 2159
Flyn Bodum sn 33, 66, 67
Gafsele Åsele sn 264, 266, 283, 533, 566, 567, 1064, 1065, 1134, 1135
Gafsele Åsele sn (TB) 567
Gafsele Åsele sn ? 267
Gottne 2106
Gottne Själevads sn 1053, 2106
Grundtjärn Anundsjö sn 536, 1072, 2144, 2268, 2269
Grundtjärn, 1650-168. 1072
Gärde 1 Bjuråker sn (X) 137, 274, 548, 1096, 2192, 4384, 8768
Harrsjö Dorotea sn 64
Harrsjöhöjden Dorotea sn 64
Harsjöhöjden Dorotea sn 32
Hoting Fjällsjö sn 2258
Hälla Åsele sn 533, 1066
Jansjö 1, n 1535-61 Fjällsjö sn 17232
Jansjö 2 Fjällsjö sn 1077, 2158
Jansjö 2, -1642 Fjällsjö sn 4308
Jansjö 2, n 1558-1603 Fjällsjö sn 8616
Jansjö Fjällsjö sn 2123, 2154, 2157
Jorois Finland 2144
Kubbe Anundsjö sn 535, 1068, 1070, 1071, 2137, 2140, 2141, 2142, 2143, 4274, 4277, 8548, 8550, 8554, 17096, 17100, 17108, 34192, 34200
Kubbe, n 1535-1578 17136
Kubbe, n 1535-48 Anundsjö sn 136800
Kubbe, n 1562-82 Anundsjö sn 34216
Kubbe, n 1578-1622 Anundsjö sn 8568
Kubbe, n 1613-20 34192
Kubbe, n 1630-39 Anundsjö sn 4284
Kubbe, n 1642-64 Anundsjö sn 8548
Kubbe, n 1663-73 Anundsjö sn 2140
Kubbe, n. 1548-1562 Anundsjö sn 68400
Kubbe, n. 1562-1613 Anundsjö sn 34194
Kubbe, n. 1586-99 Anundsjö sn 17108
Kubbe, n. 1607-1648 Anundsjö sn 17100
Kubbe, n. 1616-1639 Anundsjö sn 17096
Kubbe, n. 1622-71 Anundsjö sn 8554
Kubbe, n.1562-1607 Anundsjö sn 34200
Lajksjö Dorotea sn 32, 33
Lajksjö och Gafsele Åsele sn 264
Lajksjön Dorotea sn 65, 132
Lidgatu Ådals-Lidens sn 2269
Ljusdal sn 138, 276
Lok och Näset (59-99) Fjällsjö sn 4304
Långfors Dorotea sn 17
Långsfors Dorotea sn 68, 69
Malax sn FINLAND 271
Mjösjö Nordmaling sn 262
Mjösjö Nordmalings sn 262
Mjösjön ? 131
Mo Junsele an 2155
Mo Själevad sn 35
Mora 3 Delsbo sn 138, 139, 276, 277
Mora 3 Delsbo sn (X) 69
Mora 5 Delsbo sn 139, 278, 556, 1113
Mora 5, n 1710 Delsbo sn 556
Mora 6 Delsbo sn 1112
Mora Delsbo sn (X) 34
Movattnet 1052
Movattnet Björna sn 263, 526, 1052
Movattnet Själevad 1055
Movattnet Själevads sn 527, 1053
Måle Själevads sn 8549
n. 1599-1621 17109
Nordingrå sn 130
Nordmaling sn 521
Nordsjö Nordmaling sn 130, 260, 520
Nordsjö Nordmalings sn 260
Norrböle Anundsjö sn 2136
Norrflärke Anundsjö sn 2139
Norrnäs 1 Fjällsjö sn 2122
Norrnäs Fjällsjö sn 1061, 2123, 4244
Nämnd 1639-41 17097
Nämnd 1665 8545
Näs Anundsjö sn 4275, 8551
Näs Sidensjö sn 4275
Näs, n 1641-73 Anundsjö sn 8550
Näs, n. 1612-1650 Anundsjö sn 17102
Näset 1 Fjällsjö sn 538, 1076, 1077
Näset 3 Fjällsjö sn 269
Näset Fjällsjö sn 538, 539, 2152
Omsjö Ådals-Lidens sn 1066, 4536
Omsjö Ådals.Liden sn 2268
Omsjö. Ådals-Liden sn 1134
Ormsjölandet Åsele sn 140
Orrnäs Bodum sn 132, 133
Paldamo, Österbotten Finland 262
Risbäck 4:1, 1614-33 8572
Risbäck Anundsjö sn 1068, 2143
Risbäck Anundsjö sn(TB) 1070
Risbäck o Norrböle 1626-52 Anundsjö sn 4286
Rudsjö 1 Fjällsjö sn 1054, 1055
Rudsjö 2 Fjällsjö sn 268, 269
Rudsjö Fjällsjö sn 527, 537, 1073, 2257
Rudsjön Fjällsjö sn 134, 564, 1128
Sil 1 Fjällsjö sn 566, 1132
Sil 2 Fjällsjö sn 2159
Sil 2,1646-97 12 seland Fjällsjö sn 2158
Sil Fjällsjö sn 1079, 1133, 2158
Storbäck Dorotea sn 70, 71
Sunnansjö 4 Fjällsjö sn 530, 1060
Svanabyn Dorotea 8, 16, 133
Svanabyn Dorotea sn 8, 34, 35, 266, 534, 535
Svanabyn Åsele sn 267
Särbrå sn 142
Sörflärke Anundsjö sn 2136, 4272, 4273, 8544
Sörflärke, n.1617-54 Anundsjö sn 8544
Tegelträsk Fredrika sn 65, 131
Tomta 2 Delsbo sn (X) 68, 136
Tomta Delsbo sn 137
Tåsjö 1 Fjällsjö sn 2258
Tåsjö Fjällsjö sn 141, 264, 282, 1128
Viksjö 4168
Viksjö finnkoloni 9024
Viksjö Stigsjö sn 2084, 4512
Viksjö Tåsjö 2256
Viksjö, n 1593,1609f 4512
Västegensjö Anundsjö sn 4276
Västerfanbyn Anundsjö sn 4280
Västergensjö Anundsjö sn 534, 1069, 2137, 2138, 4276, 8552, 34208
Västergensjö, n 1549-64 Anundsjö sn 34208
Västergensjö, n 1564-1603 Anundsjö sn 17104
Västergensjö, n.1604-50 Anundsjö sn 8552
VästerTåsjö Fjällsjö sn 282, 283, 1128
Västra Tåsjö Fjällsjö sn 564
Åm Särbrå sn 71, 142, 143
Åsele 532
Åsele sn 132, 282
Äland Särbrå sn 143
Änga 12 Bjuråker sn 544, 1089
Änga 12 Bjuråker sn (X) 272
Öhn, Backe Bodum sn 135
Öhn, Backe Fjällsjö sn 134
Öre Nordmaling sn 2087
Öre Nordmalings sn 4174
Östergensjö Anundsjö sn 4286


Forskare:
© Thomas Sverker. Adress: Dragåvägen 18, 504 75 borås. Telefon: 033-243462
Denna sida är skapad med datorprogrammet Holger6 2007-01-14